PEREGRINARI PE MELEAGURI DE TEI(U)
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
SA PASTRAM ROMANIA CURATA!
Sa pastram Romania curata!
Social bookmarking

Social bookmarking reddit      

Pastrati adresa Ghidul profesorului istet pe site-ul dvs. de bookmarking social

Bookmark and share the address of PEREGRINARI PE MELEAGURI DE TEI(U) on your social bookmarking website

Campanie pt.denormalizarea consumului de tutun pentru un stil de viata sanatos

Sat Sep 04, 2010 6:00 am by profesor, Corina Ciobanu

Societatea Română de Pneumologie alături de Pfizer România, cu sprijinul asociației Aer Pur România și al RPFR- Rețelei pentru Prevenirea Fumatului din România anunță lansarea unei campanii de informare pe tema renunțării la fumat prin tratament.
Campania se derulează atât în mediul online, pe site-ul www.naepop.ro, cât și în social media.
Site-ul il prezinta pe Nae Pop, un om care nu poate …

[ Full reading ]

Comments: 1

Log in

I forgot my password

Vremea
RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Statistics
We have 50 registered users
The newest registered user is franceska279

Our users have posted a total of 483 messages in 444 subjects
March 2024
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar


JURNAL DE VACANTA

Go down

JURNAL DE VACANTA Empty JURNAL DE VACANTA

Post by profesor, Corina Ciobanu Sun May 09, 2010 8:45 am

Andrada Miu
Teiu, 12.01.2010
Draga Jurnalule,
Cu zambetul pe buze se anunta inceperea scolii dupa vacanta asteptata de catre toti copiii, vacanta de iarna.
Ne-am lasat cu totii ghiozdanele langa focul ce arde in soba si langa plita incalzita de lemnele uscate. Sarbatorile au fost de neuitat.
Seara de Craciun am petrecut-o alaturi de familie, iar ziua am mers, cum era firesc, la Biserica unde ne-am rugat pentru sanatate in Noul An si liniste sufleteasca.
Nimic nu poate fi mai frumos decat sa-ti petreci Sarbatorile alaturi de cei dragi cu sufletul impacat si plin de speranta pentru anul ce va veni. Ne-am incantat clipele cu amintirile din copilarie, de-a lungul anilor si am savurat cu drag aroma de cozonac.
Satul meu natal a fost intampinat de fulgii de nea ce se topeau la in palmele caldute ale copiilor zburdalnici veniti sa se incinga atmosfera, la sanius.
Gandul ma poarta parca la serile acelea nesfarsite cand bunica ma tinea la pieptul ei cald si imi soptea la ureche povestea omului de zapada. Acum bunica nu mai este, a ramas doar in amintirile si in sufletul tuturor.
In prima seara am fost la colindat de nuci, mere, covrigei pregatite cu drag de catre batranele din sat pentru noi si indemnandu-ne, parca, prin privirile lor galese si parul nins de atatia ani sa nu ne uitam traditiile si sa le ducem mai departe, generatiilor ce vor veni.
Noul an mi-a reinnoit sufletul de bucurie prin minunatul joc de artificii ce a imparatit dintr-o data, cerul. Ca si artificiile ce se stingeau pe cer am simtit ca asa se sting si anii nostri, unul cate unul.
M-am legat de vacanta aceasta, m-am legat de sentimentul numit “e-Vacanta” fie vara , fie iarna si inca nu am invatat sa spun NU provocarilor. Si nici ca as fi vrut sa-mi neg placerea de-a participa si in aceasta vacanta ca si in toate celelalte, la acest minunat joc al copilariei din care am avut numai de invatat.
Si cum as fi putut refuza cand acum am ocazia sa povestesc lumii intregi ca oriunde voi merge, mereu ma voi indrepta catre locul natal plin de farmec si candoare?
Cine m-ar fi putut auzi daca nu ar fi existat oameni care sa ma asculte?
Cui as fi putut sa-i spun ca oriunde as merge, nicaieri nu este ca acasa?
Nimic din toate acestea nu s-ar fi putut intampla daca nu as fi avut ocazia sa descopar frumusetea peisajelor natale, iarna, prin ochii inocenti de copil.
Si uite asa am ajuns sa scriu sfarsitul acestei vacante!
Parca privesc cu tristete ziua de luni si-mi doresc, cu nerabdare, urmatoarea vacanta.
As vrea sa te inchid, jurnalule, asezandu-te sub perna cu toate gandurile pe care numai tu mi le stii si sa ma astern somnului visand nerabdatoare la urmatoarea peripetie, la urmatoarea zi.
Noapte buna, bunul meu prieten!

flower flower flower

Denisa Doanda, clasa a VII-a
Teiu, 13 ianuarie 2009
Draga Jurnalule
,

Vacanta de iarna aproape s-a sfarsit iar eu am ramas cu dorinta de a-ti impartasi peripetiile si gandurile de pe parcursul acestei frumoase dar scurte vacante de iarna.
Dupa cum bine stii, se apropiau Sarbatorile de iarna iar eu, entuziasmata de sosirea lui Mos Craciun, ca orice copil de varsta mea, incepusem sa impodobesc, cu nostalgie, bradul.
In primele zile de vacanta, mi-am vizitat rudele si ne-am simtit minunat impreuna, bucurosi de sosirea Craciunului cu miros de brad nins, scortisoara si cozonaci.
Prinsa de magia comunitatii in sarbatoare si a jucausilor fulgi de nea mi-am facut timp sa particip si la nelipsita Sarbatoare “e-Vacanta de iarna!”: aici, la aceasta Sarbatoare, i-am scris Mosului cateva randuri in care i-am povestit ce inseamna iarna la Teiu, unde i-am descris frumusetea satului ce doarme amortit sub zapada, cum saniutele zboara pe derdelus sub tipetele vioaie si inocente ale copiilor, forfota oamenilor care se pregatesc sa intampine Minunata Sarbatoare a Craciunului dar si cat de mandra ma simt de satul meu, cu bune si rele, cu nameti troieniti de viscolul ce a cazut, case ce danseaza sub frumosul tril al instalatiilor de pom si cu oameni veseli si primitori .
Acasa am impodobit bradul acordand atentie fiecarui amanunt , mi-am ajutat parintii la treburile gospodaresti specifice acestei perioade precum taierea porcului, pregatirea cozonacilor, a sarmalutelor dar nu am omis sa particip la obiceiurile si traditiile specifice comunitatii mele precum colindatul, Steaua, Sorcova.
Fiecare Sarbatoare are farmecul ei dar, pentru mine, sarbatorile de iarna au fost si vor ramane de-o frumusete aparte. Nu as sti sa va spun ce le face atat de speciale dar pot afirma, cu mandrie, ca sunt magice: sa fie cauza Mos Craciun? Sau mantia alba ce invaluie intreg satul? Ori cantecul colindatorilor cand intreaba “Ne dati ori nu ne dati?” Cred ca ceva din toate acestea fac satul sa fie magic in prag de Sarbatori.
Noul An a sosit cu pasi prea repezi parca, plin de voie buna, buntate, fericire, nostalgie dar si speranta ca maine va fi mai bine.
Dragul meu prieten necuvantator, as mai avea atat de multe sa-ti povestesc dar este deja prea tarziu si ma simt obosita. Maine va reincepe scoala si trebuie sa ma trezesc devreme.
Doresc sa adorm retraind clipele minunate petrecute in aceasta perioada alaturi de cei dragi, cucerita de valul si magia Sarbatorilor de iarna ce mi-au cutremurat intreaga fiinta si sa-mi amintesc cat de frumoasa este iarna!
Noapte buna, dragul meu prieten neconditionat!
Pe maine!
Si sa ai si tu un an mai bun incarcat cu evenimente care de care mai frumoase!

flower flower flower
profesor, Corina Ciobanu
profesor, Corina Ciobanu
Admin
Admin

Female Numarul mesajelor : 566
Varsta : 45
Localizare : Pitesti-ARGES
Puncte : 1332
Reputatie : 0
Data de inscriere : 2008-06-28

http://scoalateiuarges.ning.com/

Back to top Go down

JURNAL DE VACANTA Empty JURNAL DE VACANTA

Post by profesor, Corina Ciobanu Sun May 09, 2010 8:49 am

Stoian Isabela
In Camera Mea
13 Ianuarie 2010
Draga jurnalule,
Scurta vacanța de iarna se va incheia mâine când voi pleca la scoală, dar voi pleca cu frumoasa amintire a clipelor petrecute cu familia si prietenii de sărbători.
În mare parte în vacanța am citit cărți și am vizionat filme de comedie, nimic prea interesant, dar odata cu venirea sărbătorilor atmosfera s-a destins.
În seara de 23 decembrie am fost împreuna cu sora și câțiva prieteni de-ai noștri să colindăm micuțul nostru sătuc.
Un sat mic, dar plin de oameni primitori si darnici.
Ne-am antrenat în drum spre casele gazdelor cu o bătaie cu zăpadă și ne-am bucurat la primirea oricăror merinde pe care gazdele ni le dădeau.
Am colindat de la casa mea până în centrul satucului.
Miile de luminite aprinse de la fiecare casă ne semnalau că primesc colindători în vizită și drumul larg cuprins de zăpadă mă ducea cu gândul la venirea lui Moș Craciun prin nămeți, in fapt de seara.
Casele mici și mari ce se ridicau in stânga si dreapta mea, îmi păreau niște clădiri uriașe datorită întunericului și umbrele lor păreau cu adevarat de domeniul gigantescului.
Cand am ajuns în centrul sătucului, toate Institutiile inclusiv Primăria, Biblioteca și Punctul de Acces Public la Informație erau decorate în spiritul Sărbătorilor de iarna cu ghirlande multicolore si Brazi frumos impodobiti.
Păcat că seara a trebuit să se sfarseasca , fiindcă încă îmi amintesc cerul plin de stele inghetate in noaptea cu promoroaca si colindatori, pe care l-am privit înainte să intru în casă și să mă încălzesc după crivățul pe care îl îndurasem.
Zilele au trecut repede și nedându-mi seama, Craciunul și Anul Nou sosiseră, totul a trecut atât de repede alături de familie și am așteptat colindători și pe Moș Craciun în fiecare zi cu nerabdare, care stiam ca nu ma va dezamagi..
Doar momentele petrecute la “e-Vacanta” au reusit sa mai inmoaie gerul cumplit ce-a pus stapanire peste sat si din cand in cand, cate o escapada cu saniuta pe derdelus, cu prietenii din sat.
La PAPI parca totul este Sarbatoare: deja lumea stie ca avem de lucru la proiect cand ne vede. A devenit lege. Si noi stim asta.
Ti-as mai povesti si alte peripetii dar mama ma striga sa ma las prada somnului pentru ca maine incepe din nou scoala si trebuie sa fiu odihnita.
Promit ca voi reveni cu noi aventuri din viata mea de scolarita.
Pacat ca timpul trece atat de repede dar am increderea ca fiecare noua clipa va aduce cu sine alte noi aventuri pline de farmec.
Noapte buna, Prietene!
ISA
flower flower flower flower flower

Micu Diana Teiu 2010

Draga jurnalule,
Sarbatorile de iarna au trecut cu farmecul si bucuriile lor. Odata cu ele a luat sfarsit si vacanta mea de iarna.A fost scurta dar frumoasa caci am ramas cu multe amintiri placute dar si cu regrete ca ar fi putut dura mai mult.
Am vizitat mai multe locuri si am ramas impresionata de frumusetile localitatilor respective dar nu pot sa nu ma simt mandra atunci cand revin in taramul natal si-mi este dat sa constat ca nicaieri nu este ca la tine acasa.
Pentru mine iarna nu este numai anotimpul zapezii si al frigului,ci si acela al bucuriilor prilejuite de atatea obiceiuri legate de Nasterea Domnului nostru Iisus Hristos.
Vreau sa-ti spun ca am luta parte la 2 obiceiuri mai putin cunoscute de altii de prin alte parti, straini comunei noastre obiceiul ca in dimineata Craciunului sa te uiti pe pereti si daca exista o panza de paianjen pe tavanul incaperii unde locuiesti, inseamna ca in anul respectiv familiei tale ii va merge bine, va prospera, iar duhurile rele vor fi alungate.
In ziua de Anul Nou am asistat la o traditie specifica zonei noastre, si anume: in dimineata Anului Nou, mama isi ia copilul in brate si-l duce la moasa acasa, cu diverse daruri,cu fata spre rasarit si cu picioarele asezate pe un fier ca sa fie sanatos si tare ca fierul. Pe cap i se pun trei fire de busuioc legate cu un fir rosu, un covrig, o batista in care se innoada bani si boabe de grau, peste care se toarna cateva picaturi de vin rosu pentru a-i creste parul des, sa fie sanatos si rosu ca vinul si sa aiba noroc de bani si belsug in viata.
Apoi,copilul este luat de moasa de subsuori, care-l ridica in sus de trei ori pana atinge grinda si-i spune:
“Sa fii sanatos ca un Fat-Frumos si istet ca omul drept!”.
Plecatul cu Iordanul este un alt obicei mai “special” al comunei noastre: in noaptea de Boboteaza, destul de tarziu in noapte( orele 1-2noaptea)- flacaii din sat se aduna in centrul Comunei de unde pleaca impreuna, din casa in casa la “Iordanit” cantand:
“ In Iordan, botezandu-te, Tu, Doamne,
Inchinarea Trairii s-a aratat…”, iar oamenii trebuie sa-i primeasca pe “Iordanitori”, in miez de noapte, cu mere, covrigi si bani.
Pot sa-ti spun, draga Jurnal, ca cele mai bune momente din aceasta iarna le-am avut la Balul Craciunului unde ne-am intalnit cu toti oamenii din sat, unde participa oameni de toate varstele pentru a se simti bine si a fi fericiti. Acest obicei de-a aduna oamenii la Caminul Cultural, in seara de Craciun, este mostenit din mosi-stramosi si este o traditie pastrata cu sfintenie la care consatenii, istoviti de grijile de peste an, participa cu mare bucurie.
Aici voia buna si umorul, spiritul de socializare si fericirea sunt la ele acasa.
Cu mic cu mare cetatenii reusesc sa lase deoparte problemele cotidiene si sa dea frau liber bunei dispozitii.
Am participat, in vacanta aceasta si la proiect, la “e-Vacanta de iarna”- nimic nou pentru mine ca este deja a treia editie la care am participat si am avut numai de castigat.
PAPI a trebuit ca si-n vara, sa ne gazduiasca activitatile pentru ca scoala noastra este intr-un proces de modernizare, vom avea si noi motiv de mandrie pe langa tot ceea ce facem.
Craciunul, Noul An s-au facut nevazute, au trecut la fel de repede cum au venit si au lasat in urma numai amintiri frumoase.
Obiceiuri precum colindatul , Capra, Plugusorul, Sorcova, asteptatul Mosului si toate celelalte, brazii impodobiti frumos si ghirlandele ce impodobesc fiecare casa,traditiile pastrate inca su sfintenie de catre localnici fac din Comuna noastra un loc special unde, daca vii, sigur nu vei mai dori sa pleci.
Inchei sirul acestor evenimente despre care as putea sa-ti vorbesc la nesfarsit fara a simti oboseala ci doar mandrie de-a le impartasi cu cineva, in cazul meu, cu tine, Jurnalule.
Sa ai si tu ca si mine Un An Nou 2010 plin de bucurii!

Prietena ta fidela, Diana
profesor, Corina Ciobanu
profesor, Corina Ciobanu
Admin
Admin

Female Numarul mesajelor : 566
Varsta : 45
Localizare : Pitesti-ARGES
Puncte : 1332
Reputatie : 0
Data de inscriere : 2008-06-28

http://scoalateiuarges.ning.com/

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum