PEREGRINARI PE MELEAGURI DE TEI(U)
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
SA PASTRAM ROMANIA CURATA!
Sa pastram Romania curata!
Social bookmarking

Social bookmarking reddit      

Pastrati adresa Ghidul profesorului istet pe site-ul dvs. de bookmarking social

Bookmark and share the address of PEREGRINARI PE MELEAGURI DE TEI(U) on your social bookmarking website

Campanie pt.denormalizarea consumului de tutun pentru un stil de viata sanatos

Sat Sep 04, 2010 6:00 am by profesor, Corina Ciobanu

Societatea Română de Pneumologie alături de Pfizer România, cu sprijinul asociației Aer Pur România și al RPFR- Rețelei pentru Prevenirea Fumatului din România anunță lansarea unei campanii de informare pe tema renunțării la fumat prin tratament.
Campania se derulează atât în mediul online, pe site-ul www.naepop.ro, cât și în social media.
Site-ul il prezinta pe Nae Pop, un om care nu poate …

[ Full reading ]

Comments: 1

Log in

I forgot my password

Vremea
RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Statistics
We have 50 registered users
The newest registered user is franceska279

Our users have posted a total of 483 messages in 444 subjects
May 2024
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar


PEREGRINARI PE MELEAGURI DE TEI(U)

Go down

PEREGRINARI PE MELEAGURI DE TEI(U) Empty PEREGRINARI PE MELEAGURI DE TEI(U)

Post by profesor, Corina Ciobanu Tue Aug 19, 2008 8:31 am

Culegerea de obiceiuri si traditii a fost activitatea cea mai stimulanta si mai importanta. Este curios faptul ca vrem sa redescoperim aceste activitati desi tindem permanent spre evolutie”, spunea eleva Marinica Elena. Si tot ea continua: “Aceasta activitate a avut ecou si am putut afla aceste obiceiuri chiar de la cei care le-au practicat candva. Am aflat, de exemplu,cum canepa devenea imbracaminte, cum si din ce anume isi construiau satenii locuintele, diverse traditii legate de muncile campului.”

Elevii au avut posibiltatea sa fie originali culegand si procesand informatiile culese. Au surprins imagini inedite din locul de bastina, au cercetat si au descoperit informatii despre unicitatea comunei lor, au invatat sa sie madri de a-I apartine: “ Sunt mandra de comuna mea natala si am de gand s-o fac si pe ea mandra de mine”. Au transpus prin fotografii si prezentari traditii, locuri si peisaje unice, locuri si oamnei, au introdus in prezentarile lor pasaje eseistice originale. Au cautat necontenitinformatii dorind sa demonstreze ca sunt mandri ca sunt teieni. Au apelat la oameni cu experienta care le-au putut imparatasi cate ceva din experienetele lor( spre exemplu, tesutul la razboi, traditie pastrata si astazi de unii locuitori ai comunei), au imbracat costume populare specifice zonei noastre argesene tot pentru unicitatea comunei, au cantat, au dansat, au demonstrat ca au fost, sunt si vor fi mandri ca sunt teieni.

Au transpus proprille lor sentimente si realizari in cele 3 prezentari: “Peregrinari pe meleaguri de Tei(u)”,Vesnicia s-a nascut la Teiu” si “ Sunt mandru ca sunt Teian”.

Au fost sprijiniti si incurajati de catre cadrelele didactice ale scolii cat si de proprii consateni. Au deschis temerari usi si au avut incredere in proprille forte. Si, iata ca ceea ce si-au propus, au realizat. O dovedesc din plin cele 3 prezentari realizate de acesti mici “eroi teieni”.
profesor, Corina Ciobanu
profesor, Corina Ciobanu
Admin
Admin

Female Numarul mesajelor : 566
Varsta : 46
Localizare : Pitesti-ARGES
Puncte : 1332
Reputatie : 0
Data de inscriere : 2008-06-28

http://scoalateiuarges.ning.com/

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum