PEREGRINARI PE MELEAGURI DE TEI(U)
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
SA PASTRAM ROMANIA CURATA!
Sa pastram Romania curata!
Social bookmarking

Social bookmarking reddit      

Pastrati adresa Ghidul profesorului istet pe site-ul dvs. de bookmarking social

Bookmark and share the address of PEREGRINARI PE MELEAGURI DE TEI(U) on your social bookmarking website

Campanie pt.denormalizarea consumului de tutun pentru un stil de viata sanatos

Sat Sep 04, 2010 6:00 am by profesor, Corina Ciobanu

Societatea Română de Pneumologie alături de Pfizer România, cu sprijinul asociației Aer Pur România și al RPFR- Rețelei pentru Prevenirea Fumatului din România anunță lansarea unei campanii de informare pe tema renunțării la fumat prin tratament.
Campania se derulează atât în mediul online, pe site-ul www.naepop.ro, cât și în social media.
Site-ul il prezinta pe Nae Pop, un om care nu poate …

[ Full reading ]

Comments: 1

Log in

I forgot my password

Vremea
RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Statistics
We have 50 registered users
The newest registered user is franceska279

Our users have posted a total of 483 messages in 444 subjects
April 2024
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar


MARINICA ELENA- "PRIN PLOAIA DE AMINTIRI", CLASA A VII-A

Go down

MARINICA ELENA- "PRIN PLOAIA DE AMINTIRI", CLASA A VII-A Empty MARINICA ELENA- "PRIN PLOAIA DE AMINTIRI", CLASA A VII-A

Post by profesor, Corina Ciobanu Tue Aug 19, 2008 7:46 am

Marinică Elena


Prin ploaia de amintiri


Dragă jurnalule,


Uneori simt că am o viață gri-anostă. Deși am doar 12 ani și e cam prematur să vorbesc despre asta, sunt prinsă într-o oarecare rutină. Dar acum e o problemă rezolvată, oarecum, căci e vacanță și am destulă libertate. Bine că astăzi am reușit să mă ''deconectez''. Nici nu realizasem câtă nevoie am de o pauză.
Așa că, din lipsă de ocupație, m-am hotărât să mă plimb puțin. M-am dus la fostă grădiniță. E un loc retras, rece și încărcat de amintiri.
Am pășit desculță, ușor, pe iarba din curtea ei. Era rece, rece și umedă, de parcă era dimineață, după roua ușoară și fină, a cărei prospețime rămâne doar o amintire când puternicul soare biciuiește pământul cu razele lui arzătoare.
Dar astăzi nu era prea cald. Era doar pauză dintre două potopuri, și aveam să profit de ea. Însă, gata cu liniștea. Intrasem pe un ''teritoriu'' străin, unde eram doar un intrus. Păsările, rele, gălăgioase si gata să mă alunge de acolo se agitau fără folos.
Mă așez în leagăn.
Cum de putusem să uit această senzație?
Încep să mă gândesc.
La ce mă gândesc?
La nimic, dar neobișnuită fiind cu legănatul amețesc puțin și privirea mea își pierde claritatea. Parcă amorțisem și îmi părăsisem corpul.
Clipesc agitat și mă ''trezesc''. Abia apoi observ avionul ce zburda prin văzduh. Și eu am atins odată cerul, în acest leagăn. Și retrăiam momentul. Cobor din leagăn și încep să mă plimb. Privesc grădinița. Amintirile îmi năvăleau în minte. Ochii mi s-au umezit. Eram tristă? Nu, eram doar melancolică.
De ce a trebuit să cresc atât de repede?
Încă vreau să retrăiesc acele momente când nu aveam nici o grijă, eram spontană și nu-mi păsa de consecințele faptelor mele. Când eram
doar un copilaș ce pășește timid prin viață.
Când trecuse tot acest timp?
Un fulger sclipitor îmi atrase atenția spulberându-mi gândurile.
Urmă un tunet asurzitor. ''O să înceapă ploaia''. Îmi întorc privirea spre un copac și apoi îmi privesc și genunchiul, vrând parcă să confirm că se întâmplase cu adevărat. Îmi aminteam de cicatricea aceea! Și acest copac era de vină. Îi ating trunchiul zgronțuros, îi smulg o ramură și-mi amintesc că m-a durut. Acum avea să-l doară și pe el.
Un zâmbet ștrengăresc îmi lumină fața.
''Chiar l-a durut!''
Mă plimb mai departe prin grădina ei din spate. Pe atunci era plină de flori. Dacă mă străduiam, îmi puteam aminti chiar și mirosul dulce al ghioceilor.
Dar acum nu mai era nimic din paradisul în care am copilărit.
Aud din nou tunete și privesc cerul, iar apoi ''aud'' doar o liniște de mormânt. Vietățile se ascunseseră de ploaia ce avea să înceapă în curând.
Rămăsăsem singură?
Probabil că da.
Trebuia să mă întorc înainte de începerea ploii, însă o parte din mine vroia să rămâmă. Dar era prea târziu...
Un fulger despică văzduhul și dădu startul ploii. Dar nu-i nimic dacă mă ud.
Alergam?
Nu, deloc.
De ce aș face-o?
Mergeam cu pași liniștiți spre casă. Știam că și acolo sunt lucruri
uitate, poate, dar înțesate de amintiri.
Dar reușisem să mă întorc în timp, să mă împac cu trecutul meu.
Și acum eram fericită.
Nici nu auzeam înfricoșătorul vuiet creat de furtună. Mă întorceam acasă, prin ploaie, auzind doar râsetele de care avusesem atâta nevoie.
profesor, Corina Ciobanu
profesor, Corina Ciobanu
Admin
Admin

Female Numarul mesajelor : 566
Varsta : 46
Localizare : Pitesti-ARGES
Puncte : 1332
Reputatie : 0
Data de inscriere : 2008-06-28

http://scoalateiuarges.ning.com/

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum