PEREGRINARI PE MELEAGURI DE TEI(U)
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
SA PASTRAM ROMANIA CURATA!
Sa pastram Romania curata!
Social bookmarking

Social bookmarking reddit      

Pastrati adresa Ghidul profesorului istet pe site-ul dvs. de bookmarking social

Bookmark and share the address of PEREGRINARI PE MELEAGURI DE TEI(U) on your social bookmarking website

Campanie pt.denormalizarea consumului de tutun pentru un stil de viata sanatos

Sat Sep 04, 2010 6:00 am by profesor, Corina Ciobanu

Societatea Română de Pneumologie alături de Pfizer România, cu sprijinul asociației Aer Pur România și al RPFR- Rețelei pentru Prevenirea Fumatului din România anunță lansarea unei campanii de informare pe tema renunțării la fumat prin tratament.
Campania se derulează atât în mediul online, pe site-ul www.naepop.ro, cât și în social media.
Site-ul il prezinta pe Nae Pop, un om care nu poate …

[ Full reading ]

Comments: 1

Log in

I forgot my password

Vremea
RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Statistics
We have 50 registered users
The newest registered user is franceska279

Our users have posted a total of 483 messages in 444 subjects
May 2024
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar


SCRISORI CATRE MOS CRACIUN

Go down

SCRISORI CATRE MOS CRACIUN Empty SCRISORI CATRE MOS CRACIUN

Post by profesor, Corina Ciobanu Sun May 09, 2010 9:06 am

Scoala cu clasele I-VIII “Vladimir Streinu”, Teiu-Arges
Diana Micu, daiana_mady_97@gmail.com
Scoala cu clasele I-VIII Petros-Baru, Hunedoara
Dragos Simion, sdragos90@gmail.com
daiana_mady_97@gmail.com
Taramul Sperantei, 20 decembrie 2009
Draga Mos Craciun,
Iata-ne ajunsi din nou , in prag de sarbatori cand lumea de pretutindeni nu vorbeste despre altceva decat despre sosirea ta.
Intreaga comunitate locala teiana este imbracata de ghirlande si luminite multicolore iar la fiecare ulicioara rasuna glasurile cristaline ale colindatorilor care incearca sa vesteasca Nasterea Domnului.
In aceasta iarna satul a imbracat straie albe, de sarbatoare; totul este alb pe intreaga intindere pentru a astepta sosirea ta precum si trecerea in noul an ce va veni:2010.
Probabil ca nu vei avea motive de ingrijorare pentru ca saniuta ta va putea aluneca lin prin mantia alba de zapada ce scartaie sub pasii jucausi ai copiilor bucurosi si fericiti de caderea primei zapezi din aceasta iarna. Si cum sa nu fie fericiti cand fulgii de nea sunt cea mai mare bucurie a copiilor in aceasta perioada?!
sdragos90@gmail.com Eu iti scriu aici, la gura sobei, unde focul scrasneste in vatra si unde mama, cu mainile ei iscusite si batatorite de vitregiile timpului ce au trecut prin parul ei alb, lucreaza, de zor, la andrele. Pana si Kitty leneveste fericita la picioarele mamei. Doar ghemele de lana multicolore ii mai atrag din cand in cand atentia si sare jucausa incercand sa le prinda confundandu-le in somnolenta ei cu vreun amarat soricel ce spera sa-i cada in mreje.
Toata aceasta atmosfera feerica ma indeamna sa-ti impartasesc cate putin din gandurile mele inocente ce-mi kistuie uneori existenta.
daiana_mady_97@gmail.com Iti scriu aceasta scrisoare dar nu pentru a-ti cere multe lucruri si mai ales, nu vreau sa-mi aduci in dar diverse obiecte, jucarii sau dulciuri cum isi doresc copiii de varsta mea. As dori doar, ca un dar din partea ta, sa-ti faci putin timp si sa-mi citesti scrisorica in care am pus cele mai sincere sentimente.
sdragos90@gmail.com Oricum stiu ca esti foarte solicitat in aceasta perioada si ca ai o trasura foarte grea; probabil ca acesta va fi sigur si motivul care te va impiedica sa ajungi si in comunitatea in care eu locuiesc.
Si, cum ai putea ajunge cu toate troienele din aceasta perioada?! Nu mi-as dori sa te imbolnavesti si sa ramai inzapezit pentru ca multi copii ca mine te asteapta.
daiana_mady_97@gmail.com In aceasta comunitate mica dar pe care eu o ador exista suflete care acum, de sarbatori, nu au ce pune pe masa, nici hainute sa se gateasca, nici putere sa inteleaga si as dori, ca un prim cadou din partea ta sa-mi explici tu “de ce”? Pentru ca mintea mea de copil nu poate inca intelege toate aceste nedreptati ale vietii.
sdragos90@gmail.com Vezi, draga Mosule, nu-ti scriu pentru a-ti cere jucarii si dulciuri cum isi doresc toti copiii de varsta mea ci iti scriu pentru a-ti povesti ca unii avem nevoie de alte lucruri pentru ca exista altele mai importante si mai utile decat jucariile. Dar probabil ca si tu stii asta dar nu prea poti face nimic pentru a schimba cursul lucrurilor.
Dragos Simion, sdragos90@gmail.com

daiana_mady_97@gmail.com Aud vorbindu-se pe la colturi ca tu, draga Mosule, oferi drept cadouri copiilor cuminti, jucarii.
Eu, stii, nu-mi doresc deloc jucarii pentru ca ma gandesc ca acei bani i-ai putea folosi pe alte lucruri indispensabile altor familii cum ar fi hrana si imbracaminte.
Imi aduc aminte ca intr-o iarna ca aceasta, am fost cu doamna diriginta sa vizitam un Centru de Plasament de la Pitesti unde erau copii abandonati si uitati de familiile lor pe la care, Mosule, probabil ca nu prea ai timp sa treci sau poate ca nu cunosti toate drumurile intortocheate din cotloanele uitate probabil de lume.
sdragos90@gmail.com Dar,inteleg ca si pentru tine trebuie sa fie destul de dificil sa ajungi pe la toti pentru ca tu esti unul singur, noi suntem atatia. Si, fiecare avem pretentiile lui care nu sunt deloc lipsite de importanta.
Dar, totusi, daca reusesti sa ajungi si pe la noi, adu-i te rog, mamei, multa sanatate pentru ca are nevoie sa ne poata creste fericiti, tatalui meu adu-i mai multa intelepciune si liniste sufleteasca sa ne poata face viata mai usoara, surorii mele mai mici adu-i putere sa inteleaga adevaratul sens al vietii iar mie…ce sa-ti mai cer pentru mine cand ti-am cerut atatea?! M-as multumi sa-mi aduci toate aceastea pentru cei dragi mie si putina bucurie in sufletele tuturor, oricine ar fi ei si oriunde s-ar afla. Ca doar este Craciunul, nu-i asa?!
Toata lumea trebuie sa fie fericita.
daiana_mady_97@gmail.com As mai avea atat de multe lucruri sa iti spun dar, se pare ca, am abuzat deja destul de timpul tau care este la fel de pretios ca si al meu.
Sper ca nu te-am jignit in vreun fel impartasindu-ti dorintele mele dar sper totusi ca anul acesta fiind si zapada, saniuta sa te traga sa ajungi si in satul meu care, totusi, nu este un sat chiar uitat de lume si cu oameni lipsiti de importanta. Vei fi surprins de ceea ce vei gasi aici: oameni care mai de care gospodari si care intotdeauna vegheaza la fericirea si bunul mers al lor si al semenilor dar, de asemenea vei fi surprins sa constati ca exista si alti oameni carora soarta nu le-a oferit prea multe sanse de-a o duce mai bine.
sdragos90@gmail.com Dupa cum cred ca iti imaginezi eu sunt un copil cuminte care isi asculta si isi iubeste enorm surioara, parintii si ii ajuta cat poate la treburile gospodaresti, merge la scoala, invata bine pentru a ajunge cineva in viata; aici am invatat sa scriu pentru a putea concepe o scrisoare, am invatat chiar sa scriu si la calculator si sa folosesc internetul pentru ca am toata increderea ca datorita noii tehnologii acum vei intra mai repede in posesia scrisorii mele si ca nu o vei mai rataci, probabil, ca in anii precedenti.
daiana_mady_97@gmail.com In incheiere, draga Mosule, as dori sa-ti multumesc din suflet pentru timpul acordat citirii scrisorii mele si sa iti spun ca nu ma voi supara daca nu vei putea ajunge pe la mine pentru ca stiu ca timpul tau este limitat si ai foarte multe bordeie de vizitat.
Eu iti doresc sa ai un Craciun fericit si Sarbatori fericite alaturi de renii tai, sa fii sanatos si plin de speranta si vioiciune pentru ca nu trebuie sa uiti, ca acolo undeva, in fiecare cotlon al fiecarei regiuni, exista copii care te asteapta cu drag odata pe an, la caderea primei zapezi sa le impartasesti daruri care mai de care mai de pret si mai dragi inimii.
Cele mai sincere urari din partea unui copil dintre multi altii!
Cu sinceritate si stima, Hope

Diana Micu, daiana_mady_97@gmail.com
flower flower flower flower flower

Scoala cu clasele I-VIII “Vladimir Streinu”-Teiu, Arges
Denisa Dogaru, denisa.dogaru@gmail.com
Scoala cu clasele I-VIII Petros-BAru, Hunedoara
Andreea Contofan, andreeacontofan@gmail.com
denisa.dogaru@gmail.com
Teiu, 23.12.2009

Draga Mosule,

An de an , cand sarbatorile de iarna isi anunta oficial venirea, la caderea primei ninsori incepem pregatirile pentru Craciun. Sarbatorile de iarna, se inghesuie in sufletul si inmintea mea, an după an, cu fiecare an mai puternic si mai profund.
O plapuma alba si groasa acopera totul in jur formandu-se un peisaj ca in poveste, crengile isi pun manusi de puf iar fulgii de nea se astern usor pe pamantul inghetat . Ninge ca in povesti!
andreeacontofan@gmail.comIn casa focul arde iar dupa geamul pictat cu flori de gheata se vad copiii cu fetele vesele jucandu-se zglobii prin zapada alba si pufoasa .
In curtea casei am inpodobit, ca in fiecare an, bradutul ce ne vegheaza din inaltimi cu numeroase crengi de beteala si globulete mii.
denisa.dogaru@gmail.com La scoala eu impreuna cu colegii am pregatit dansuri pentru Craciun, scenete si cateva colinde pentru a aminti tuturor minunata semnificatie a Craciunului.Cea mai frumoasa sceneta a fost cea in care, colegii mei au jucat Capra, amuzandu-se copios.
Imi place foarte mult anotimpul iarna , ador mirosul crengilor de brad si peisajul mirific determinat de minunata mantie ce s-a asternut peste tot cuprinsul.Gandul la primii bulgari de zapada ce-i voi simti topindu-se in mainile mele calde, ma urmarea de ceva timp. Acea senzatie de cald-rece, rece-cald parca nu putea trece fara a-mi aminti de frumosul anotimp ce si-a intrat zdravan in rol.
andreeacontofan@gmail.comVenirea Craciunului reprezinta unul din cele mai asteptate momente ale anului. El reprezinta motiv de bucurie pentru întreaga familie, prilej prin care toti cei dragi mie se aduna în jurul bradului de Craciun, ciocnesc un pahar de vin în cinstea Nasterii Domnului si asculta “Colinde , colinde”.
denisa.dogaru@gmail.comPe meleagurile romanesti aceste obiceiuri si traditii sunt foarte bine conservate mai ales în lumea satului meu natal, Teiu, unde nelipsit la acest ceas de sarbatoare este colindul, umblatul cu Steaua, Capra, Plugusorul, Sorcova sau Iordanul.
Nu lipsesc nici clinchetul cristalin al clopoteilor si nici zapada ce scartaie necontenit sub talpile lucioase ale saniutelor ce zboara prin vazduh, indemnate de copiii ce se agita zglobii pe derdelus.
andreeacontofan@gmail.com In aceasta perioada tot satul sarbatoreste si asteapta fericit Craciunul.Mii de luminite multicolore, care mai de care in tonuri mai vesele lumineaza noaptea satul adormit sub zapada. O atmosfera cu adevart feerica, de basm.Si, nu numai Craciunul este asteptat cu drag de catre localnici ci si trecerea in noul an ce urmeaza sa-si inceapa cursul, un an in care fiecare spera la o existenta cat mai usoara, la un An nou fericit si plin de speranta si impliniri.
denisa.dogaru@gmail.comAstept cu nerabdare colindul si toate obiceiuriile stravechi pentru ca toate acestea ma fac sa simt ca traiesc si sa-mi dau seama ca a fi roman, teian inseamna iubire, respectarea tradiiilor si trairea momentelor fericite alaturi de cei dragi.Aceasta stare de beatitudine ii cuprinde acum pe toti, mici si mari, tineri si varstnici, saraci si bogati deopotriva.Nu-mi pot imgina cum ar fi daca nu ar exista toate aceste momente feerice de care ne bucuram atat de mult in aceasta perioada?! Cred ca totul ar fi sumbru, stingher.
andreeacontofan@gmail.comDespre mine, draga Mosule, ce sa-ti spun: sunt eleva in clasa a 7-a, la scoala invat bine, m-am straduit sa iau note bune si sa-mi fac parintii mandri de-a ma avea. Consider ca am foarte multe idealuri si pentru a mi le putea indeplini, macar jumatate din ele daca nu pe toate, trebuie sa muncesc foarte mult. Dar cine stie ce imi va rezerva viitorul?! Eu nu renunt sa sper si sa cred in continuare ca voi reusi!
denisa.dogaru@gmail.comSarbatorile le voi petrece alaturi de familia mea, vom fi impreuna ceea ce nu se intampla prea des in ultima perioada caci mama si tata muncesc din greu sa ne poata creste fericite pe mine si pe surioara mea iar zilele cand suntem impreuna au inceput deja sa devina Sarbatori. Cu aceasta ocazie vom canta colinde si ne vom bucura de minunata sarbatoare a Craciunului, mama va pregati sarmalute, colacei si cozonaci ca sa iti pot pune si tie pe masuta de langa brad cand vei veni probabil obosit de atata colindat cu saculetul plin de daruri pentru toti cei dragi.
Andreea Contofan, andreeacontofan@gmail.com

andreeacontofan@gmail.comAm facut un om de zapada impreuna cu sora mea; pacat ca soarele a fost mai iscusit si l-a topit pentru ca mi-ar fi placut sa-i fac niste fotografii si sa ti-le trimit sa te poti sit u bucura de bucuria mea. Dar se pare ca va ninge iar caci, pe fereastra observ jocul fulgilor de nea care se rotesc si cad incet pe intreaga intindere. Poate de data aceasta vei avea mai mult noroc. Poate vom initia si o bataie cu bulgari de zapada, ce-ai zice?
denisa.dogaru@gmail.comTu, Mosule, ce mai faci? Cum razbesti cu toate aceste drumuri? Nu obosesti niciodata? Nu te imbolnavesti niciodata? Chiar niciodata nu esti suparat?
Eu te vad mereu ca o persoana vesela, plina de umor care este in stare sa curme orice suferinta numai spunand acele cuvinte magice: “HO! HO! HO!”.Cred ca nu exista copil sau fiinta umana in aceasta lume care sa nu te iubeasca pentru ca tu aduci fericirea si bucuria in sufletul fiecaruia si de aceea toata lumea te adora.
andreeacontofan@gmail.com In incheiere Mosule iti spun ca am fost o fata cuminte si las la aprecierea ta ce cadou voi primi dar daca vei fi in dilema, iti pot spune ca mi-as dori o pereche de patine si multa fericire pentru cei dragi mie .
Te astept cu nerabdare ca si toti ai mei caci au mai ramas doar cateva zile pana cand tu, indesat de dulciuri si jucarii dar si de buna voie si multa speranta in suflet vei trece pe la toti copiii cuminti si vei aduce putina caldura si umor in casele fiecarui om.
Caci asta stii tu sa faci cel mai bine si stiu ca te simti fericit cand faci pe altii fericit.
denisa.dogaru@gmail.com Eu, draga Mosule, iti urez ca saniuta ta sa alunece lin si sa-ti indrepte pasii in inimile si casele fiecaruia, sa ai grija de tine si sa nu te imbolnavesti niciodata si, ca oricarui om, acum, in prag de Sarbatori, iti urez sa ai un Craciun si un An Nou 2010 fericit, plin de sanatate si bucurii.
Si, nu uita ca noi te asteptam ca in fiecare an sa ne impartasesti din peripetiile tale de-a lungul anilor ce au trecut si ce astepti tu de la anii ce vor veni.
Cu deosebita consideratie si sincera dragoste,
Denisa
Denisa Dogaru, denisa.dogaru@gmail.com
flower flower flower flower flower

Draga Mos Craciun,

Autor: DOANDA DENISA deny_lovelygirl@gmail.com
Scoala cu clasele I-VIII “Vladimir Streinu”, Teiu-Arges

Co-autor: BACILA STEFAN bacilastefan97@gmail.com
Scoala cu clasele I-VIII Petros-Baru, Hunedoara
DOANDA DENISA deny_lovelygirl@gmail.com

Teiu, 23.12.2009

Draga Mos Craciun,

După atâta timp de absență, mă bucur că am ocazia să-ți scriu din nou... și să-ți împărtășesc gândurile ascunse și peripețiile din acest an.
Nu pot spune că am fost chiar cel mai cuminte copil... dar atât cât am putut, am încercat să le fiu pe plac părinților, prietenilor și nu în ultimul rând, profesorilor.
Și totuși, în ciuda faptului că nu am fost un copil model, mi-aș dori și eu ceva Crăciunul acesta.
Vreau să fiu un om mai bun, mai înțelegător... mai stăpân pe propriile forțe, să cred în imposibil cred că intr-o bună zi, voi fi eu insămi, doar cu viitorul in față. Dăruiește-mi te rog un strop de realism... nu mai vreau să cred în vise... să cred că lumea în care trăim este un basm cu final fericit în care toată lumea este fericită... întotdeauna fără griji... cu prinți și prințese, dar din păcate toate aceste lucruri sunt atât de departe de realitate.... distanța este ca aceea de la cer la pământ. Oricât de aproape am vrea să pară, în adâncul nostru suntem conștienți că acea distanță este infinită.
BACILA STEFAN bacilastefan97@gmail.com PETROS, 23.XII.2009
Numele meu este Bacila Stefan si sunt elev in clasa a VII-a A,la Scoala Generala Petros-Baru, Jud. Hunedoara.
Nu-ți cer nici bani, nici putere... nu le vreau pentru că nimeni nu este indeajuns de bogat incât să-și cumpere înapoi trecutul... însă mi-aș dori o lume lipsită de griji... așa că te rog, fă in așa fel incât să trăiesc intr-un glob de cristal, nu cu teama că la orice pas aș putea muri.
Vreau ca oamenii să poată vedea frumusețea adevărată... vreau ca fiecare persoană să-și exteriorizeze frumusețea interioară, să pună mai mult preț pe viață, pentru că o clipă de neatenție sau de dezechilibru ne poate costa viața... și este un preț mult prea mare.
Vreau să cred că pot atinge infinitul... să privesc Orizontul și să cred că într-o zi voi ajunge la el.
DOANDA DENISA deny_lovelygirl@gmail.com
De asemenea, vreau să-ți mulțumesc pentru minunatele lucruri de care am parte... o familie și niște prieteni în care ma pot încrede și care mă pot ajuta de fiecare dată când am nevoie de un sfat, o mână de ajutor... sunt atât de multe moduri de a arăta că iți pasă : Un zâmbet, o vorbă bună, o îmbrățișare sau chiar o simplă privire. Chiar dacă, uneori și lacrimile pot însemna foarte mult pentru că lacrimile sunt cuvinte pe care inima nu le poate spune... sunt prizoniere fără glas.. într-o lume in care sunt stăpâne.
Îmi doresc să nu uit niciodată anii copilăriei, să-mi aduc întotdeauna minte de vremurile când, în pragul sărbătorilor de iarnă îmi pregăteam ghetuțele așteptându-l pe Moș Crăciun... când mă pregăteam să merg la colindat cu prietenii și copiii de prin sat... dar din păcate acele timpuri s-au dus... tradițiile și obiceiurile au devenit din ce în ce mai risipite... acum fiind în ochii copiilor, niște lucruri banale.
DOANDA DENISA deny_lovelygirl@gmail.com
BACILA STEFAN bacilastefan97@gmail.com
Îmi doresc de asemenea ca oamenii să nu mai sufere... să nu mai fie triști din cauza neajunsurilor ... pentru că fiecare om este trist... doar felul de exprimare este diferit... unii își ascund tristețea in privire, pe când alții o ascund in propriile zâmbete.
Un zâmbet nu înseamna fericire așa cum o lacrimă nu înseamnă tristețe... poți plânge când ești fericit sau poți râde când inima îți plânge... și totuși, Moș Crăciun, sunt lucruri în viață ce nu se schimbă niciodată, se poate ca uneori să nu găsești motive, sunt momente în viață care sunt uitate... și ele devin amintiri, uneori oamenii devin o parte din tine și acei oameni sunt mereu speciali și imposibil de uitat... așa că atunci când crezi că ai pierdut acele persoane, de fapt niciodată nu le-ai pierdut pentru că le găsești mereu trăind în tine...
DOANDA DENISA deny_lovelygirl@gmail.com

Știu ! Poate cer prea mult... dar sunt doar dorințele unui copil care speră să evadeze din acest coșmar și să privescă din nou trecutul cu ochii minții... amintindu-și cu plăcere de anii în care striga cu o bucurie imensă : „ Ninge !!! ” iar mai apoi să simtă miros de cozonaci și scorțisoară stând in pragul ușii... așteptând ziua de 25 Decembrie, în timp ce sărbătorile de iarnă, care au fost și s-au dus una după cealaltă, se cuibăreau în sufletul și mintea mea an după an.
BACILA STEFAN bacilastefan97@gmail.com
Aș vrea să fim puțin mai darnici cu cei din jur, să facem cu toții promisiunea de a fi mai buni... dar cine știe dacă inimile noastre, ale oamenilor de pretutindeni sunt capabile de a respecta această promisinue care ar ajuta atat de mult la înbunătățirea lumii în care trăim și care din păcate are atât de multă nevoie de oameni mai buni...
Moșule, toată lumea iți cere ceva an de an... însă eu nu știu dacă tot ceea ce ți-am cerut stă in puterea ta... depinde mai mult de dorința fiecăruia de a trăi într-o lume puțin mai bună... mai îngăduitoare....
Am avut ocazia să vad neajunsurile oamenilor, zi de zi, mergând întâmplător pe stradă sau chiar la televizor... dar eu cred că sursa nu contează... în schimb contează că de multe ori nu am aperciat ceea ce am și învăț din lecțiile vieții că trebuie să apreciem lucrurile oferite din suflet și cu sinceritate de persoanele dragi nouă... și de aceea trebuie să învățăm să punem mai mult preț pe ceea ce avem deja, chiar și lucrurile lipsite de valoare, din când în când ne aduc aminte de întâmplări din viața noastră și de stârnesc amintiri plăcute care de multe ori, ne aduc un zâmbet larg, curat și lipsit de intenții ascunse pe fața senină a unui copil, sau de ce nu, a unui adult... pe fața căruia timpul și-a pus amprenta... putând fi zărite ridurile aproape minuscule din colțurile zâmbetelor...
DOANDA DENISA deny_lovelygirl@gmail.com
Am văzut oameni singuri,lipsiți de orice sprijin sufletesc și atunci am realizat că acei oameni au dreptul la puțin ajutor din partea oamenilor cu posibilități, dar majoritatea nu se gândesc la ei... ci la propriul bine... la satisfacerea personală.
Moș Crăciun, eu cred în tine, cred în bunătatea și în generozitatea ta și de aceea, de data aceasta am încercat să nu-ți mai cer cadourile greu de achiziționat ca în fiecare an, și nici jucăriile gigantice, care fac parte din visele fiecărUI copil. Cu toate că ceea ce te-am rugat să-mi aduci anul acesta este puțin mai greu de realizat, spre deosebire de acele materialități... dar încearcă să-ți imaginezi, Moșule, viața după împlinirea acestor dorințe care nu sunt în tocmai... copilărești.
BACILA STEFAN bacilastefan97@gmail.com

BACILA STEFAN bacilastefan97@gmail.com
Sunt conștientă că asta ar putea dura cățiva ani, de aceea nu vreau să te grăbești... vreau doar să mă trezesc înr-o dimineață, iar când deschid fereastra să privesc impresionată o lume cu totul și cu totul diferită... aceste este visul meu, Moșule... nimic mai mult.
Cu mult drag, Bacila Stefan.
DOANDA DENISA deny_lovelygirl@gmail.com
Sper că scrisoarea mea nu te-a obosit prea tare și sper de asemenea că vei ține cont și anul acesta de dorințele mele și am încredere că le vei face să devină realitate într-o bună zi.
Printre cadourile răsturnate sub brad nu vreau sa mă uit deoarece știu că mi-ai păstrat deja ceea ce este al meu.
Te aștept... fie că vii, fie că nu.
PS: Mereu voi crede în tine și în faptul că numai cu ajutorul tău, visele mele pot lua viață. !
Cu stima, Denisa
flower flower flower flower flower

Scoala cu clasele I-VIII Nr.2 Bicaz
Constantinescu Bianca, cbianca2010@gmail.com
Scoala cu clasele I-VIII “Vladimir Streinu”-Teiu, Arges
Doanda Denisa, deny_lovelygirl@gmail.com
Constantinescu Bianca, cbianca2010@gmail.com

Draga Mosule ,

A inceput sa ninga cu fulgi mari , totul este ca un vis , se apropie Craciunul .De asemenea mai stiu ca in tara ta , unde vesnic e iarna ( in Laponia) a inceput febra ultimelor pregatiri si ca in restul anului iti petreci timpul alaturi de ucenicii tai ( spiridusi) confectionand tot felul de jucarii pentru copii , iar cand se apropie Craciunul iei cadourile pentru cei care au fost cuminti in timpul anului si pornesti cu sania ta magica prin toata lumea .
Doanda Denisa, deny_lovelygirl@gmail.com
Spiridusii tai sunt harnici si indemanatici , gata mereu sa se apuce de treaba. Materialele sunt din belsug , caci, nu se stie cum, se inmultesc mereu si nu se termina niciodata, pentru fiecare copil din lume fac jucaria pe care si-o doreste, apoi pregatesc cadourile, iar renii asteapta cu nerabdare comanda lui Rudolf ca sa porneasca la drum . Clopotelul suna neintrerup , semn ca scrisorile nu contenesc sa apara , Mos Craciun le ia si le citeste si le spune spriridusilor ce cadouri sa mai pregateasca .
Constantinescu Bianca, cbianca2010@gmail.com
Mosule Draga, as vrea sa iti scriu o scrisoare nemaipomenita , dar nu stiu daca voi reusi .
Probabil si mai mult ca sigur in preajma Craciunului ai milioane de scrisori de citit
Ce pot sa iti spun despre mine ? Ca sunt un copil cuminte , ca invat , ca scriu frumos , citesc povesti , ca nu am facut prea multe rele ... oricum , tu le stii pe toate , nu-i asa ?
Pentru mine cele mai frumoase sarbatori sunt ale Craciunului , sarbatoarea nasterii Domnului Iisus Hristos , cu toate ca vine doar o singura data pe an , tu , draga Mos Craciun esti unul dintre cele mai indragite personaje din lume si spun asta pentru ca toti copiii din intreaga lume te iubesc .
Doanda Denisa, deny_lovelygirl@gmail.com
Vreau totusi sa-ti multumesc si pentru cadoul care mi l-ai adus anul trecut , chiar daca ai fost cam suparat pe mine , dar sa stii ca eu m-am schimbat si am devenit un copil mai bun , dar mai bine hai sa-ti povestesc ce-am facut eu anul acesta .
Constantinescu Bianca, cbianca2010@gmail.com
Eu si familia mea ne-am mutat in alt oras , m-am inscris la o alta scoala unde am cunoscut foarte multi oameni minunati , care lumineaza camera atunci cand zambesc , oameni cu care as sta ore intregi la povesti pana mi s–ar inchide ochii .Aceste persoane pentru mine au cate un dar , cate o credinta cate o pasiune ( sau mai multe , desigur ) , oameni care ma inspira si care mi-au devenit intr-un timp foarte scurt foarte dragi .
Am plecat din orașul pe care îl iubesc și îl urăsc și am văzut locuri noi. M-am plimbat prin noul meu oras, am vizitat Cheile Bicazului, Lacul Roșu, Manastirile din Bucovina si m-am bucurat alaturi de cei dragi. Am descoperit Portul Bicaz, m-am catarat pe Muntele Ceahlau și am trecut cam în grabă prin Târgu Neamt.Si in rest ? Am dat lucrari la scoala si la care am luat note foarte bune,de veritabila tocilara. Au fost seri când am adormit înainte să cad în pat și seri când am numărat păianjenii de pe tavan. Au fost seri când am adormit râzând și seri când credeam că mor de tristețe și pustiu. Ba chiar și vreo două când cred că am leșinat de durere de măsea. Am crescut, văd lumea ceva mai clar și pe mine ceva mai înțeleaptă, și totuși sunt același plod fericit să se înțepe în scoici și să foșnaie prin frunze uscate.
Doanda Denisa, deny_lovelygirl@gmail.com
Cam asta am avut eu Mosule sa-ti povestesc despre anul care se va incheia peste putin timp. Ce te rog eu sa-mi aduci ?
Ar fi cam multe , dar stiu ca tu trebuie sa duci daruri tuturor copiilor , iar daca unii iti cer prea mult , nu iti mai raman daruri pentru ceilalti copii.
Asa incat , te rog , draga Mosule sa imi aduci ce crezi tu ca merit. Pentru ca tu nu ai cum sa te inseli! Doar esti Mos Craciun , nu ?
Constantinescu Bianca, cbianca2010@gmail.com
Vreau totusi sa te rog ceva , dar nu pentru mine , pentru un coleg de-al meu care e foarte sarac si de aceea iti voi spune povestea lui pentru ca nu stiu daca el va putea sa iti scrie .
Il cheama Tiberiu este slabut , mititel si cuminte . Este un copil bun , invata si el foarte bine , cateodata lipseste de la scoala si asta nu pentru ca el vrea ci din cauza ca nu are cine sa-l aduca la scoala. Locuieste la marginea orasului intr-o casuta mica si darapanata impreuna cu bunicii lui care din cauza saraciei sunt foarte bolnavi .
Doanda Denisa, deny_lovelygirl@gmail.com
Din cate mi-a povestil el, tatal lui lucreaza departe de casa , iar mama lui e in ceruri si il vegheaza tot timpul , si spune el ca , intr-o zi mama lui ii va oferi o casuta noua dar din pacate eu stiu ca asta nu se poate intampla decat printr-o minune , de aceea te rog foarte mult, Mosule, sa-ti indrepti pasii catre el si poate ii vei putea oferi o casuta noua , sa stii ca are o inima foarte buna si imi este prieten foarte bun De aceea eu ti-am spus tie , poate reusesti sa-i indeplinesti aceasta dorinta arzatoare facandu-l fericit pe el si pe familia lui , dar si pe mine ca am reusit in prag de sarbatori sa fac o fapta buna .
Acum ca am cam terminat toate gandurile de asternut pe acesta coala de hartie mai vreau sa-ti urez si tie, draga Mosule, cate ceva .
Constantinescu Bianca, cbianca2010@gmail.com
Iti doresc un ocean de sanatate ca sa ai de unde sa imparti la toti cei ce-si doresc , o mare de bucurie ca macar cate o picatura sa soarba toata suflarea lumii si iti mai doresc sa fii stalpul unui pustiu numit iubire , caci stiu sigur ca tu cu bunatatea ta vei darui tuturor macar un fir de nisip din acel pustiu insa suficient cat sa ajunga pentru o viata de om .
Mai este foarte putin pana cand soseste Craciunul .Toti suntem bucurosi , sper ca in noaptea sfanta , spiritul Craciunului sa ajute cat mai multi copii sa viseze si sa se bucure .
Si mai vreau sa iti multumesc ca existi pentru mine si pentru toti copiii Planetei Pamant !
Si sa stii ca noi, copiii, te iubim foarte mult !
Si te asteptam in fiecare an asa cum il asteptam doar pe ... Mos Craciun !
CRĂCIUN FERICIT !
Constantinescu Bianca, cbianca2010@gmail.com
Doanda Denisa, deny_lovelygirl@gmail.com

flower flower flower flower flower

Scoala cu clasele I-VIII „Vladimir Streinu”, Teiu, Arges
Elena Marinica, elena_th_4ever@gmail.com

Scoala cu clasele I-VIII, nr.2, Bicaz
Andreea Chisor, chisor.andreea@gamil.com
Elena Marinica, elena_th_4ever@gmail.com
Undeva in Univers
Mult iubite Mos Craciun,

De această dată nu îți voi spune că n-am făcut nici o năzdrăvănie anul acesta, nici că m-am gândit la tine în tot acest timp și nu, nu îți voi înșira cadouri cu zecile și nici nu voi mai spera că mi le vei putea aduce pe toate desi, iti marturisesc sincer ca nu m-ar deranja s-o faci. Îți voi spune doar că scriind această scrisoare mă deconectez total de orice alte gânduri sau chiar griji și pășesc în spiritul sărbătorilor de iarnă ca orice crestin ce asteapta nerabdator sa se bucure de magia Craciunului si a primilor fulgi de nea asternuti peste sat in serile tarzii de decembrie.
Andreea Chisor, chisor.andreea@gamil.com În această perioadă e ceva magic în atmosfera, și nu mă refer doar la zăpadă sau luminițele ce strajuie fiecare casa și decorațiuni, ci și la misterul enorm în care este învăluită existența ta.
Trăiești în armonie într-un tărâm de basm al iernii veșnice, ai un munte de dulciuri care nu expira nicioadata si la care visam noi, copiii, un atelier de jucării (care trebuie să fie imens, dar totuși „camuflat”) și mii de ajutoare neconditionate, o sanie zburătoare și, bineînțeles, nelipsitii reni. Toate acestea numai pentru că iubești, mai presus de toate, copiii.
Elena Marinica, elena_th_4ever@gmail.com Deși Crăciunul nu înseamnă doar magia cadourilor, ele sunt o parte importantă ale acestei sărbători. Am minți dacă am pretinde că nu avem nevoie de ele…măcar atat cat sa ne „fure” un zâmbet și să ne umple sufletul de bucurie si de recunoștință.
Andreea Chisor, chisor.andreea@gamil.com Este de asemenea adevărat că-i frumos să primești ceva…dar a dărui e cu mult mai minunat decât atât. Când dăruiești ceva înseamnă că îți pasă de acea persoană…înseamnă că vrei să o faci fericită. Dăruind, o faci fericită, ea fiind fericită, se înfăptuiește lucrul pe care ți-l dorești și devii fericit la rândul tău. Este firescul mers al lucrurilor.
Andreea Chisor, chisor.andreea@gamil.com
Elena Marinica, elena_th_4ever@gmail.com Si uite, m-am gandit sa-ti fac o surpriza: vreau sa-ti ofer acum prilejul de a mă face întru totul fericită ca doar acesta-i rolul tau pe pamant: sa faci oamenii fericiti, nu-i asa?
Stand si gandind profund la ce mi-ar placea sa primesc din partea ta am ajuns la concluzia ca de acest Crăciun îmi doresc niste cornițe de ren și un nas roșu, sclipitor. Atat! Deja vu?
Mi-ar face o mare plăcere, trebuie s-o recunosc, ce-i drept, să mă pot deghiza asemenea lui Rudolf și să-i pot amuza pe toti cei ce-mi vor fi alături de Crăciun, prin simpla mea prezență. Si ce mai distractie as avea, atat eu cat si cei din jurul meu, cu siguranta.
Andreea Chisor, chisor.andreea@gamil.com Caraghios? Nu ai mai avut astfel de cereri pana acum?
Hmm!
Pai aceste caraghioslacuri fac parte din fiinta mea. Iar eu asta-mi doresc, nimic altceva, decat sa pot aduce putina bucurie in existenta mohorata si plina de griji a celor ce ma inconjoara. Pot spune ca m-am saturat de acest sentiment numit tristete si m-am gandit ca ar fi timpul sa pot schimba ceva sau macar sa incerc s-o fac. Stii, nu vreau sa regret ceva ce nu am facut. Si poate nu voi regreta deloc.
Elena Marinica, elena_th_4ever@gmail.com Desi mi s-a spus in repetate randuri că sunt puțin cam mare pentru a continua să cred că ești real…pentru a-ți adresa o scrisoare, pentru a mai crede in existenta ta, eu tot nu am renuntat la idee si sunt de părere că ei, ceilalti, sunt cei care greșesc. La fel de adevarat este faptul ca peste câțiva ani nu voi mai fi în măsură să fac asta și ca altul va fi rolul meu atunci, voi începe să dăruiesc si eu la rândul meu si sa aduc bucurie in inimile celorlalti. Dar vreau să profit de timpul care mi-a mai rămas, nu pot trece cu vederea această parte a „ritualului” de Crăciun. Nu voi mai avea parte de o altă copilărie…nu-ți voi mai putea scrie…si, cred ca nici de aceleasi sentimente inocente care ma napadesc acum.
Andreea Chisor, chisor.andreea@gamil.com Crăciunul e o sărbătoare pentru toți…copii, adulți, bătrâni. Craciunul nu are varsta, va ramane „forever young”! Si bucuria pe care o transmite o putem simți cu toții, indiferent de varsta, etnie, stare materiala.
Să faci oamenii fericiți este menirea ta, este motivul pentru care exiști, sa ne bucuram la randul nostru de ceea ce ne pregatesti in fiecare an, in aceasta perioada, este menirea noastra. Tu e pregătești întreg anul pentru o singură zi…pentru a desăvârși acea zi. Si faci totul fara a te stradui prea mult, la tine e ceva firesc.
Elena Marinica, elena_th_4ever@gmail.com De Crăciun, mai mult ca niciodată, ar trebui să ne străduim asemeni ție, să fim mai buni, mai darnici, sa invatam sa facem numai bucurii celorlalti si sa profitam la maxim de orice zambet ce l-am putea smulge de pe chipurile ninse de timp si de griji ale celor ce ne inconjoara si ne vegheaza zi de zi. Dar cred ceste normal sa fii mai bun decat suntem noi: noi traim ani, tu, existi pentru o singura noapte, anoaptea de Craciun.
Andreea Chisor, chisor.andreea@gamil.comEste uimitor cum o lume întreagă ia o pauză și își canalizeaza toată energia spre a înfăptui o zi specială, a cărei semnificație ne depășește. Având atâtea lucruri de făcut in aceasta perioada, este bine de stiut că putem conta pe ajutorul tău!
In incheiere, doresc sa-ti marturisesc sincer ca, am scris aceasta scrisoare in care am pus tot sufletul meu de copil si gandurile mele cele mai curate si pline de candoare pentru a te induiosa si a-mi aduce ceea ce ti-am cerut pentru acest Craciun.
Elena Marinica, elena_th_4ever@gmail.com Daca o vei face, atunci voi sti ca, pentru mine copilaria inca nu a incetat si continua sa ma surprinda cu inocenta si cu nazbatiile nevinovate care nu ma lasa sa trec indiferent prin ea.
Dar, daca nu vei veni sau nu-mi vei aduce ceea ce te-m rugat, atunci voi sti ca este momentul in care, cu o imensa parere de rau va trebui sa las in urma zburdalnicii ani in care mai credeam in tine si-n existenta ta si sa pasesc timid spre o noua aventura numita „Adolescenta” in care Mos Craciun nu mai este decat Istorie.
Ne revedem sau nu de Crăciun?!
Cu respect, Elena

flower flower flower flower flower

Scoala cu clasele I-VIII “Vladimir Streinu”-Teiu, Arges
Babarogu Alina, alina.b.2010@gmail.com
Scoala cu clasele I-VIII nr.2, Bicaz
Carlan Diana, carlan.diana.andreea@gmail.com
Alina Babarogu, alina.b.2010@gmail.com
Teiu, 24.12.2009
Iubite Mos-Craciun, Dupa cum bine stim cu totii copilaria este suvoiul de apa care izvoraste limpede si curat din adancurile fiintei noastre si la care omenirea alearga fara incetare sa-si potoleasca setea si dragostea de bunatati, de frumuseti, de perfectiune.
Cine sunt eu?! De unde sunt ?! De unde vin?! Sunt inca un copil, sunt din copilaria mea, de odinioara si vin de acolo de unde as vrea ca acest sentiment sa nu se mai sfarseasca niciodata pentru ca mi-e dor de lumea aceea cu ochii mari, unde alergam desculta prin curte, iar puful de papadie mi se parea o lume magica unde pluteau stelele. Parca in aceea inocenta de care am avut parte totul era feeric, plin de magie! Acum, desi am 13 ani si ma pot considera adolescenta, parca totul a fost aievea. Parca ma simt imbatranita.
Carlan Diana, carlan.diana.andreea@gmail.com Mi-e dor de tine Mos-Craciun, mi-e dor de acele seri din Ajunul Craciunului cand cu multa grija impodobeam falnicul brad ce sta si acum de veghe in fata casei, asteptand sa-mi dea de veste clipa in care tu, incarcat de atatea daruri, ne onorai cu prezenta. Acum desi am crescut, dar cu aceeasi adanca emotie in suflet ca odinioara incerc sa-ti astern pe foaie cateva randuri in care sa-ti fac putin cunostinta cu acest personaj numit Eu: sunt o fire sensibila si mult prea timida pentru varsta mea care se indreapa cu sfiala spre adolescenta.Pot afirma cu sinceritate ca nu ma caracterizeaza sentimente precum invidia, egoismul, rautatea si nu port ranchiuna nimanui, nu cunosc aceste sentimente. Sunt onesta, comunicativa si de cate ori se iveste prilejul imi ajut cu drag si sineritate colegii, prietenii si pe toti cei care consider ca au nevoie de ajutorul meu. Neconditionat!
Alina Babarogu, alina.b.2010@gmail.com Mi-a placut intotdeauna sa evit conflictele si incerc sa dau dovada de intelepciune si respect fata de cei din jur pentru a nu cadea prada intrigilor celorlalti. Sunt ordonata, rabdatoare, prietenoasa si am invatat de mica sa respect parerile celorlalti chiar daca se intampla uneori sa nu fiu de acord cu ele, dar cred ca mai am inca multe de invatat, caci nu sunt perfecta si nu cred ca perfectiunea exista in aceasta lume ci este doar o notiune relativa ca si fericirea sau alte sentimente sau chiar ca si tine.
Carlan Diana, carlan.diana.andreea@gmail.comDar nu am uitat nici o clipa si stiu ca nu voi uita niciodata ca Dumnezeu este la carma planetei noastre si-a intregului Univers, dar si la carma propriilor noastre vieti.
Sa-i deschidem deci, draga Mosule, acum, in prag de sarbatori, larg usa sufletului nostru, pentru ca El este viata si fericirea noastra deplina, aici si in vesnicie. Stiind ca va veni si timpul cand voi da socoteala de faptele mele de pe pamant, eu am ales, Mos-Craciun, sa traiesc o viata aproape de Dumnezeu si imi doresc sa vorbesc si sa aud vorbindu-se neincetat despre El, despre credinta, religie si despre tot ceea ce poate fi mai frumos si mai curat pe acest pamant.Tocmai acesta este si rolul Craciunului: sa vesteasca nasterea Mantuitorului iar noi, oamenii sa fim mai calzi si mai buni.
De data aceasta, Mos Craciun, pentru ca am crescut si sunt mai mare nu vreau sa-ti mai cer jucarii cum obisnuiam s-o fac in scrisorile din anii ce au trecut peste mine si peste noi; as dori doar sa-ti cer sa ajuti oamenii necajiti caci sunt din ce in ce mai multi, sa aduci bunatate oamenilor rai pentru ca nici ei nu stiu de ce se comporta astfel si adu, te rog, sanatate celor bolnavi si care au cel mai mult nevoie de ea sa supravietuiasca iar celor nevoiasi da-le putere sa-si indure propria povara .
Alina Babarogu, alina.b.2010@gmail.com Iar pentru mine, dragul meu, ce sa-ti cer?! Nici nu stiu daca as putea cuteza sa-ti impartasesc cea mai mare dorinta a mea, ce mi-as dori eu de la tine. Voi incerca cu emotie in suflet sa-ti marturisesc ce imi doresc desi parca imi tremura sufletul la gandul ca iar ma vei uita: mi-ar placea, Dragul Meu Mos ca macar o data sa te pot vedea dar tu esti mereu pe cat de plin de surprize, pe atat de grabit; Mi-ar placea ca in putina copilarie ce mi-a mai ramas sa ma ghemuiesc macar o data in bratele tale pufoase si sa ma strangi incet la piept iar eu, timida, de felul meu sa-ti soptesc “Te iubesc, Mos Craciun! Te iubesc!”. Iar tu sa ma saruti parinteste, pe frunte si din saniuta ta sa scoti o bagheta magica si sa-mi spui: “Uite, Alina, aceasta bagheta este pentu tine! Cu ea iti vei putea indeplini cel mai frumos vis: acela de-a face lumea mai buna!” Si atunci eu as consimti aceasta zi ca fiind cea mai frumoasa zi din viata mea si nu ar mai exista alta la fel.
Carlan Diana, carlan.diana.andreea@gmail.com Dar nu-i asa ca este imposibil? Pentru ca eu, desi te-am asteptat si am visat atat de mult intalnirea cu tine, acest lucru nu s-a putut intampla. Ramane doar sa sper ca intr-o noapte senina de decembrie cand fulgii de nea vor juca zglobii in vazduh, imi va fi dat sa te intalnesc si sa ma bucur putin de prezenta ta. Iar daca nu se va intampla in copilaria aceasta, poate voi avea parte de aceasta minune intr-o alta copilarie viitoare caci, Scumpul meu, Mos Craciun, cand incepe si cand se termina copilaria, nu stim. Stim doar ca, la un moment dat pierdem jocul, pierdem libertatea si pierdem nemarginirea. Si totusi, copilaria este inima tuturor varstelor, singurul paradis pierdut in urma caruia nu raman decat regrete ca a durat atat de putin.
Oriunde vei fi, dragul meu, sper ca aceasta scrisoare va ajunge curand la tine si ca, din infinitatea de scrisori pe care le ai de citit, sa-ti cada privirea si pe scrisoarea mea in care am pus cele mai frumoase si nobile sentimente pe care un adolescent de varsta mea, copil inca, le poate avea.
Astept cu drag ziua in care tu, Mos-Craciun, cu mult drag, imi vei calca in prag!
Cu tot respectul cuvenit si dragoste nemarginita,
A.
Alina Babarogu, alina.b.2010@gmail.com Iarna incepuse sa-si intre cat mai bine in rol punand stapanire peste tot tinutul amortit de ger. Domnea o liniste deplina.Bradul frumos impodobit strajuia falnic in tacerea noptii. Langa brad, Mosul aranja de zor cadourile pentru a intampina Craciunul.Alina deschise incet ochii incetosati de somn si, ce vazu? Langa brad, nimeni altul decat Mos Craciun. Ramase inmarmurita fara a mai putea scoate un sunet. Parca tocmai ii scria Mosului... Sau a visat? Ori acum viseaza? Nu mai stia, era naucita, totul se derulase prea rapid pentru a mai sti ce se intampla.Naucirea i se adanci si mai mult la primele soapte ale Mosului: "Scumpa mea, de cand imi doream sa te imbratisez!" . Alina cu ochii in lacrimi, ii sopti la randu-i: "Te iubesc, Mos Craciun, Te iubesc!" si adormi.
Cand zorii zilei s-au ivit si Alina s-a trezit vazu ca langa ea nu era nimeni decat bradutul si Grivei zgribulit de frig care dadea din codita. Se gandea: vai ce vis frumos am avut! Desfacu repede cadoul de sub brad iar in el gasi o bagheta cu un biletel pe care scria:"Craciun fericit si nu uita ca totul se indeplineste: trebuie numai sa crezi!" .
Atunci si-a dat seama ca totul era adevarat si luand bagheta in mana si-a spus" Trebuie numai sa cred!"

Alina Babarogu, alina.b.2010@gmail.com
Carlan Diana, carlan.diana.andreea@gmail.com

flower flower flower flower flower


Scoala cu clasele I-VIII Nr.2 Bicaz
Brachilov Adina Andreea, brachilov.adina@gmail.com
Scoala cu clasele I-VIII “Vladimir Streinu”-Teiu, Arges
Bumbac Daniel, bumbac.daniel@gmail.com
Brachilov Adina Andreea, brachilov.adina@gmail.com
Dragă Moș Crăciun,
Știu că tu ești foarte darnic si că nici anul acesta ,la fel ca in ceilalți ani, nu vei uita sa-mi aduci cadoul dorit.An de an iți trimit scrisori si te rog să îmi aduci un singur lucru pentru că sacul tau este și așa prea greu.Mulți copii iți cer foarte multe cadouri,dar eu aș vrea un singur lucru....Sa vin in vizită la tine, in Laponia.De cand eram mică visez să iți cunosc ajutoarele care au făcut in fiecare an milioane de cadouri pentru toți copiii.
Când aveam șapte ani ți-am scris prima scrisoare fără ajutorul mamei. In ea ți-am scris că vreau o păpușă Barbie Cenușăreasă.Am fost atât de încântată de ea încat în fiecare zi cand veneam acasa de la Scoala ma jucam cu ea si ii confectionam hainute. Chiar dacă eram in primul an de școala m-am străduit din plin sa îi citesc povestea care era trista, dar cu un final fericit..Am fost fascinată de faptul că ...chiar dacă era saracă iși păstra bunătatea si totodată frumusețea naturală.
Bumbac Daniel, bumbac.daniel@gmail.com
După ce am mai crescut ți-am trimis o scrisoare in care ți-am cerut un lăntisor cu amuleta care mi-a purtat mult noroc.Il port și acum și încă îmi amintesc cu drag de anul în care mi l-ai dăruit...A fost pentru mine ca un talisman, care m-a ferit de toate supararile. Tu ai un loc important in inima mea chiar dacă am mai crescut.
Nu mai e mult până în seara în care vei zbura din nou pe cer cu sania si renii tăi.Impreuna cu familia voi impodobi bradul ca de fiecare data. Bradul de Craciun are o importanta deosebita pentru mine si de aceea ritualul impodobirii lui a devenit ceva magic.
Brachilov Adina Andreea, brachilov.adina@gmail.com
Țin minte si acum ziua in care te-am văzut pentru prima oară.Eram la grădiniță, la serbarea de Crăciun.Toata lumea te aștepta cu dragoste.Inca de când te-am văzut prima dată am știut că ești bun și darnic. Purtai un costum roșu si aveai o barbă foarte lungă.După serbare am mers pe pârtie.Toți eram îmbujorați și aveam nasul rece, dar nu ne pasa decât de zăpada imaculată.Acum un an, țin minte că împodobeam bradul și prin casă mirosea a cozonaci si toate felurile de bunatați. În timp ce impodobeam bradul, ascultam colindele care vestesc Nașterea Domnului Iisus Hristos.
Bumbac Daniel, bumbac.daniel@gmail.com
Pentru mine Crăciunul este cea mai importantă sărbătoare, nu doar pentru cadouri ci și pentru atmosfera călduroasă și liniștea din familie.Bradul împodobit cu toate felurile de globuri,beteala de toate culorile, luminițele care se aprindeau pe rând cântând colinde și steaua din varful bradului făcea totul să pară ca într-o poveste...
Îmi aduc aminte cum ningea lin, iar fulgi mici si pufosi dansau in văzduh. Fereastra era înghețataă,împodobită cu ghirlande reci de sticla. Priveam la bradul maiestuos si mă gândeam cum în fiecare an mergi din casă in casă și cum într-o singură seară ajungi la toți copii.Dar asta e magia Crăciunului.
Brachilov Adina Andreea, brachilov.adina@gmail.com
Și mai știu că de Crăciun trebuie sa fim mai buni unii cu alții. Știu că într-un an ți-am recitat două poezii, iar tu m-ai sărutat pe obraz și ai scos din sac darul pentru mine spunându-mi că trebuie să ajungi și la alti copii.Te-am condus pana la ușă și ți-am promis că și anul acesta voi obține rezultate la fel de bune la învățătură. Iată că mai vine un an și scriindu-ți aceasta scrisoare mă gândesc la cadoul pe care îl voi primi si totodată mă uit pe fereastră si vad cum norii plumburii și grei cern zapada albă ca spuma laptelui. Vântul șuiera prin crengile cercelate ale copacilor, cu senzația că într-o zi am vazut copiii bucuroși care au ieșit afară trăgandu-se cu săniile ușoare, printre troienele călătoare adunate ca mărgelele unui colier.
Bumbac Daniel, bumbac.daniel@gmail.com
Unii copii, cei mai mici, se bucură și ei de iarna cu lacrimi căzând pe jos de pe sănii. Într-adevar a venit iarna cea bogată in sărbatori.Casele împodobite cu zăpada cristalină dorm liniștite sub acoperișurile încărcate cu omăt, și aranjate cu ghirlandele de gheață. Se văd nasurile copiilor printre florile de gheată prinse pe geamurile aburite si reci. A răsărit și soarele care aruncă peste sat oglinzile razelor sale care parcă te orbesc...
Brachilov Adina Andreea, brachilov.adina@gmail.com
Anul acesta voi merge să colind...O să fie frumos, pentru că merg cu cele mai bune prietene. Am hotărât împreună să cântăm colindul "Cerul si Pamântul".Mi se pare foarte frumos. Sper să iți placă și ție moșule,că poate ne întâlnim...O să vedem abțibilduri cu tine pe la geamuri...brazi in case strălucind...Alți copii colindând fiecare altfel...Anul trecut a fost nemaipomenit! Oamenii ne primesc cu bomboane,covrigei,cozonaci...
Bumbac Daniel, bumbac.daniel@gmail.com
Aici, la noi, a nins mult. Pârtia noastră e plină.Nu sunt multe,doar 2, dar una din ele este mai mare si mai grozavă.Acolo sunt în fiecare zi cam o sută de copii..Pare mult, dar nu este.Ne dăm cu săniuța , facem oameni de zăpadă, ne mai batem cu bulgări...unii copii ies chiar și cu schiurile! Cel mai frumos este atunci când suntem mai multi prieteni și facem trenulețul cu săniile. Chiar dacă din când in când ne mai răsturnăm...sau dam drumul celorlalte sănii...Chiar daca am crescut nu ne-am pierdut spiritul de joaca si prietenia dintre noi.
Brachilov Adina Andreea, brachilov.adina@gmail.com
Crăciunul este, dupa cum se știe, o sărbătoare de familie. Atunci e cel mai frumos! În fiecare an ne întâlnim toată familia la bunici. Ne dam cadouri, mâncăm prajiturele de casă,cozonaci și bem o ciocolata caldă....sau adulții vin fiert.
Îmi pare rău pentru oamenii care nu au posibilitatea să sărbătorească Crăciunul....Probabil că acei copii se simt rău când văd ce au primit ceilalți colegi, iar ei nimic sau prea puțin...De aceea draga Mosule , te rog sa te gandesti mai mult la ei si sa ii ajuti asa cum stii tu mai bine.
Cel mai bine ar fi ca toți oamenii să aibă sanse egale, nu să fie unii săraci, iar alții bogați. Eu știu că tu oferi daruri și celor nevoiași, dar nu îi poți ajuta decât o noapte din an.
Bumbac Daniel, bumbac.daniel@gmail.com
Acum mi-am amintit ce frumos era când eram copii și nu știam să fim responsabili...Acum suntem mari, am învățat să scriem, să citim, să calculăm, știm ce este verbul, substantivul...si toate acestea le datoram doamnei invatatoare si profesorilor nostri, care ne-au ajutat foarte mult!
Brachilov Adina Andreea, brachilov.adina@gmail.com
Draga Mos Craciun, bătranelul meu drag, iți multumesc foarte mult că imi citești scrisorile și că nu mă ignori, chiar dacă sunt doar un copil din atâtea milioane! Tu mereu vei fi unul dintre cei mai iubiți pământeni, poate chiar primul! Orice s-ar intâmpla, copiii vor crede mereu în Moș Crăciun!

Craciun fericit!

Bumbac Daniel bumbac.daniel@gmail.com

Brachilov Adina Andreea, brachilov.adina@gmail.com

profesor, Corina Ciobanu
profesor, Corina Ciobanu
Admin
Admin

Female Numarul mesajelor : 566
Varsta : 46
Localizare : Pitesti-ARGES
Puncte : 1332
Reputatie : 0
Data de inscriere : 2008-06-28

http://scoalateiuarges.ning.com/

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum