PEREGRINARI PE MELEAGURI DE TEI(U)
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
SA PASTRAM ROMANIA CURATA!
Sa pastram Romania curata!
Social bookmarking

Social bookmarking reddit      

Pastrati adresa Ghidul profesorului istet pe site-ul dvs. de bookmarking social

Bookmark and share the address of PEREGRINARI PE MELEAGURI DE TEI(U) on your social bookmarking website

Campanie pt.denormalizarea consumului de tutun pentru un stil de viata sanatos

Sat Sep 04, 2010 6:00 am by profesor, Corina Ciobanu

Societatea Română de Pneumologie alături de Pfizer România, cu sprijinul asociației Aer Pur România și al RPFR- Rețelei pentru Prevenirea Fumatului din România anunță lansarea unei campanii de informare pe tema renunțării la fumat prin tratament.
Campania se derulează atât în mediul online, pe site-ul www.naepop.ro, cât și în social media.
Site-ul il prezinta pe Nae Pop, un om care nu poate …

[ Full reading ]

Comments: 1

Log in

I forgot my password

Vremea
RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Statistics
We have 50 registered users
The newest registered user is franceska279

Our users have posted a total of 483 messages in 444 subjects
April 2024
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar


LUMEA E A NOASTRA, TU ESTI O PARTE DIN EA

Go down

LUMEA E A NOASTRA, TU ESTI O PARTE DIN EA Empty LUMEA E A NOASTRA, TU ESTI O PARTE DIN EA

Post by profesor, Corina Ciobanu Sat Aug 28, 2010 6:29 am

LUMEA E A NOASTRĂ!

În propria-mi călătorie pe drumul vieții scurgerea anilor o simt în „evadarea” din protectorul și caldul cadru familial și prin afirmarea mea ca persoană care are tot dreptul să decidă pentru ea însăși, ca un veritabil adult în devenire.
Poate fi de-a dreptul înfricoșătoare această evadare, dar în această lume nebună nu e loc pentru cei slabi de înger: trebuie să știi cine ești și să ai un vis, căruia să i te dedici întru totul.
Nu concep să-mi risipesc cei mai frumoși ani, ani în care se conturează ceea ce vei fi de acum înainte și care nu se mai întorc, în fanteziile și freneziile lipsite de însemnătate ale vieții de adolescent independent.
Dacă acum sunt în postura în care lumea mi se înfățișează ca o carte deschisă, cu o multitudine de posibilități din care eu nu trebuie decât să aleg, peste câțiva ani situația va fi alta. E vremea marilor decizii- e momentul să arăți din ce ești făcut, să dai tot ce-i mai bun din tine fãrã a regreta!
Nu voi fi o oarecare...vreau să las o moștenire omenirii, să-mi pomenească numele și să vorbească pentru mine atunci când caracterul efemer al firii își va pune, indubitabil, amprenta asupra mea.
Sunt mari vorbele ce spun că poți face orice îți dorești și de mulți tratate cu ironie. Eu cred că, de cele mai multe ori, se încearcă doar împăcarea conștiinței în urma unui eșec sau a lipsei unei cauze în care să se creadă.
Da, eșecul este o posibilitate – nimic de zis – dar la vârsta pe care o am pot beneficia de o a doua șansă. De aceea vreau să profit de ea pe cât posibil.
E oare imposibil să „cucerești” lumea cu o armată de un om? Nimic nu e imposibil dacă ai o ambiție de fier, iar abandonul nu este nicidecum o posibilitate. În plus, nu vei da piept cu lumea de unul singur pentru prea mult timp: atâta timp cât nu renunți și nu te abați de la țelul tău final, vei fi un exemplu viu, o sursă de inspirație prin munca depusă, iar armata nu va întârzia să apară.
Împreună suntem mai puternici și numai împreună vom putea schimba ceva.
Să refuzăm să fim anonimi!
Să refuzăm să ducem o viață gri!
Ieși la lumină când chiar ai ceva de spus...nu vei fi singur!
Societatea are și va avea întotdeauna nevoie de oameni care să treacă peste propriul egoism, să devină adevărate portavoci ale maselor și să lupte pentru cei mulți.
Fiecare, în propria sa manieră, își ghidează eforturile pentru a duce un trai nestrâmtorat și este perfect normal acest lucru. Pentru unii împlinirea acestei firești dorințe este de ajuns.
Dar, chiar merită să ne oprim aici?
Pentru un om fără idealuri, viața este ca și terminată. Nu trebuie să încetăm niciodată să avem planuri și dorințe pentru a căror împlinire să luptăm, căci ele ne mențin în viață prin simplul fapt că îi dau un sens.
De ce să nu facem ceva ce poate dura mai mult decât noi?
De ce să nu facem din lucrurile materiale decât ustensile și nu un scop în sine? Strălucirea banilor îți poate întuneca mintea, te poate face să te abați pe drumuri ce nu duc nicăieri. Nu ajunge numai să fii bogat.
Lumea nu e a lor, a celor ce o pot cumpăra, ci este a celor ce reușesc să-și elibereze gândirea din sfera strict materială și să-și investească timpul și energia în rezolvarea problemelor societății, pentru lumea în care cu toții trăim, pentru o lume mai bună.
Să vrei mereu mai mult, să muncești mereu mai mult și să găsești timp să te bucuri de tot ce realizezi!
Nu te mulțumi prin a fi bun, fii cel mai bun!
Lumea este a noastră, tu ești o parte din ea!


Elena Marinica
profesor, Corina Ciobanu
profesor, Corina Ciobanu
Admin
Admin

Female Numarul mesajelor : 566
Varsta : 46
Localizare : Pitesti-ARGES
Puncte : 1332
Reputatie : 0
Data de inscriere : 2008-06-28

http://scoalateiuarges.ning.com/

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum